Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
 
  Saatli Maarif'te Sudoku Oyna  
 
 

Zorluk derecesini seç
Oyun ekranının hemen altında bulunan bölümünden istediğiniz zorluk derecesini seçebilir, düğmesine tıklayarak dişinize uygun oyuna başlayabilirsiniz.

Yeni oyuna başla
düğmesini tıklayarak yeni bir oyuna başlayabilirsiniz.

Yaptıklarını kontrol Et
düğmesine biraz baskı yaparsanız yanlış yapıp yapmadığınız ve bulmacanızın ne kadarının tamamlanacağı konusunda size bilgi verecektir.

Ne kadar kaldı?
düğmesi, baskıya uğramış ve bir düğmenin, bulmacanın %36'lık bölümünün tamamlandığını anlatmaktadır.

 
 
 

Sudoku Nedir?
Sudoku (sudoku, Rakam Yerleştirme diye de bilinir) standart olarak 9x9 boyutlarında bir diyagramda çözülen ve her satır, her sütun ve her 3x3'lük karede 1'den 9'a rakamların birer kez yer alması gereken bir zeka oyunu türüdür.
- K. Vikipedi

Nasıl Oynanır?
Japonca "Sayılar tek olmalı" anlamına gelen "Suuji wa dokishin ni kagiru" kelimelerinin kısaltması olan Sudoku, günümüzde Asya'dan, Avrupa ve Kuzey Amerika'ya da yayılan oldukça popüler bir oyundur.

Oyunun amacı dokuzar hücreden oluşan 9 eşit kutuya bölünmüş bir alan üzerinde sayıları tekrar etmeyecek şekilde dizmeyi başarmak. Her satır ve sütunda 1'den 9'a kadar olan sayıları sadece bir kez kullanarak dizmeniz gerekiyor. Aynı şekilde çizgilerle ayrılmış her kutu içerisinde de 1'den 9'a kadar olan sayılar 1 kez kullanılmak zorundadır.
- K. Vikipedi

Oynama Yöntemleri
Oyun sırasında sayıları tahmin etmek yerine sadece emin olduğunuz sayıları işaretlemeniz daha mantıklıdır. Her Sudoku'nun sadece bir çözümü vardır ve bu çözümü tahmin ederek bulmak neredeyse imkansızdır. Bunun yerine bulmacada yüklü gelen sayıları kullanarak diğer bir sayının nerelerde olamayacağı ya da nerede olması gerektiğini saptamak daha mantıklı ve kolaydır.
- K. Vikipedi

 

 
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı